Windows Boot Manager byl také známý jako BOOTMGR je součástí nové architektury Windows Boot Loading Architecture, která je navržena pro rychlé a bezpečné spouštění a načítání systému Windows. Tento nový Boot Manager nahradil NRLDR, který dříve používal Microsoft ve svých operačních systémech Windows.
Poté, co jsme věděli, co je Windows Boot Manager, pojďme zjistit, kdy se stal užitečným. Pokud v počítači používáte duální operační systém, na úvodní obrazovce se zobrazí program s výzvou k výběru operačního systému. To je Windows Manager, který vám pomůže se přihlásit do OS, ke kterému se musíte přihlásit. Nabídka boot Manager umožňuje uživatelům dočasně upravit spouštěcí sekvenci svých počítačů. Klávesu "F8" lze použít, jakmile se váš počítač zapne, pro přístup k nabídce Boot Manager. V této příručce vysvětlím, jak můžete získat přístup ke Správci spouštění systému Windows, jak jej povolit nebo zakázat a jak opravit problémy, pokud do nějakého skočíte.
- Část 1: Nejlepší 3 způsoby přístupu ke Správci spouštění systému Windows
- Část 2: Jak povolím nebo zakážu Správce spouštění systému Windows
- Část 3: Jak opravím Správce spouštění systému Windows?
Část 1: Nejlepší 3 způsoby přístupu ke Správci spouštění systému Windows
Nyní máte základní znalosti a potřebné informace o Boot Manageru Windows. Pojďme se naučit, jak získat přístup ke správci spouštění Pokusím se pokrýt několik metod, takže v případě, že vám jedna nebude fungovat, budete mít jinou, kterou můžete zkusit.
1. Metoda Shift a Restart
Nejjednodušší ze všech metod je metoda Shift a Restart; jednoduše restartujte počítač se systémem Windows a současně podržte klávesu Shift. Zde je krok za krokem průvodce, jak restartovat počítač do správce spouštění systému Windows nejjednodušším možným způsobem.
- Podržte klávesu Shift na klávesnici.
- Restartujte počítač Podržte klávesu Shift.
Nyní počkejte, až se počítač restartuje do režimu obnovy.
2. Pomocí aplikace Nastavení
Pokud byste chtěli proskočit pár obručemi navíc a ne jen stisknout Shift+Restart, můžete také spustit nabídku „Pokročilé možnosti“ prostřednictvím aplikace nastavení. Stisknutím kláves Windows+I otevřete aplikaci Nastavení.
Pokud vám metoda SHIFT+RESTART nefungovala nebo se vám její způsob nelíbil; zde je další metoda. Do správce spouštění systému Windows 8 nebo 10 se můžete dostat prostřednictvím aplikace Nastavení. Chcete-li to provést, postupujte takto:
Krok 1: Klikněte na Start a stiskněte tlačítko Nastavení.
Krok 2: Klikněte na kartu „Aktualizace a zabezpečení“ v Nastavení.
Uživatelé Windows 10: V levém panelu klikněte na kartu „Obnovení“, poté přejděte a klikněte na tlačítko „Restartovat nyní“ v části „Pokročilé spuštění“.
Uživatelé Windows 8: Pokud používáte Windows 8, klikněte místo toho na kartu „Obecné“ a poté klikněte na tlačítko „Restartovat“ v části „Pokročilé spuštění“.
3. Příkaz pomocí PowerShell
Tato metoda je trochu technická a zahrnuje spuštění příkazu v prostředí PowerShell s právy správce. Stiskněte současně Windows+X a poté klikněte na možnost „Windows PowerShell (Admin)“ v nabídce Power User.
Nyní zadejte následující příkaz a stiskněte Enter:
shutdown.exe /r /o
Na obrazovce se objeví varovná zpráva, že se chystáte odhlásit, a budete spuštěni do Pokročilých možností.
Část 2: Jak povolím nebo zakážu Správce spouštění systému Windows
Možná hledáte řešení, jak buď odstranit Windows nebo jiný operační systém ze Správce spouštění, nebo jej úplně zakázat. Nebojte se, tyto dvě níže uvedené metody vám jistě pomohou povolit nebo zakázat správce spouštění operačního systému Windows.
1. Použijte příkazový řádek
Chcete-li povolit/zakázat BOOTMGR pomocí příkazového řádku, musíte mít oprávnění správce. Pokud tento přístup nemáte, doporučujeme vám, abyste si jej vytvořili pomocí Renee PassNow, než budete postupovat podle níže uvedených kroků.
Krok 1: Otevřete Příkazový řádek systému Windows současným stisknutím kláves Windows+X, klikněte na CMD a spusťte jej s právy správce.
Krok 2: Nyní zadejte následující příkazy a jeden po druhém stiskněte enter.
- bcdedit / set {bootmgr} displaybootmenu ano
- bcdedit / set {bootmgr} timeout 0
2. Změna vlastností systému
Pokud se nechcete dostat do rozhraní příkazového řádku pro potíže, můžete pomocí možnosti změnit vlastnosti systému zakázat nebo povolit Správce spouštění systému Windows podle následujících kroků.
Krok 1: Současným stisknutím tlačítek Windows+R otevřete dialogové okno Spustit.
Krok 2: Poté zadejte sysdm.cpl a klikněte na OK nebo pokračujte stisknutím klávesy Enter.
Krok 3: Když se zobrazí okno Vlastnosti systému, klikněte na kartu Upřesnit. Poté klikněte na tlačítko Nastavení pod polem Spuštění a obnovení.
Krok 4: Ve vyskakovacím okně vyberte pole Čas pro zobrazení seznamu operačních systémů a nastavte hodnotu času. Poté kliknutím na OK uložte změny.
Krok 5: Chcete-li zakázat BOOTMGR, zrušte Čas, aby se zobrazil seznam operačních systémů, nebo nastavte hodnotu času na 0 a dokončete operaci kliknutím na „OK“.
Část 3: Jak opravím Správce spouštění systému Windows?
I když se to obvykle nestává příliš často, ale pokud se to děje, je to kvůli nehodě nebo smůle, že správce spouštění systému Windows selhal. Tento problém vám znemožňuje přihlášení do systému Windows. Připravili jsme pro vás rychlý návod. Následuje několik běžných chyb, se kterými se můžete setkat v souvislosti s Boot Managerem:
- Chyba „Chyba při načítání operačního systému“.
- Chyba „Operační systém nenalezen“.
- Chyba "Neplatná tabulka oddílů".
- Chyba „Nenalezeno spouštěcí médium“.
- Chyba Reboot and Select correct boot device
Nyní, když máte krátké znalosti o chybách, se kterými se můžete setkat, zkusme je vyřešit.
Krok 1: Spusťte počítač z disku CD nebo USB s obnovou systému Windows.
Krok 2: Místo nové instalace klikněte na „Opravit počítač“.
Krok 3: Poté zvolte řešení problémů.
Krok 4: Nyní klikněte na příkazový řádek a zadejte následující po jednom:
bootrec /FixMbr bootrec /FixBoot bootrec /ScanOs bootrec /RebuildBcdKrok 5: Do příkazového řádku zadejte „exit“ a stiskněte tlačítko Enter na klávesnici.
Nyní vše, co musíte udělat, je restartovat počítač a poté zkontrolovat, zda můžete spustit systém Windows 10.
Pokud obslužný program bootrec neopravil vaši instalaci Windows 10, zkuste provést následující příkazy, které opraví zavaděč EFI:
Krok 1: Postupujte podle kroků 1, 2 a 3, jak je uvedeno výše, a poté namísto zadávání výše uvedených příkazů zadejte následující. Tyto příkazy vyberou první disk vašeho počítače a zobrazí seznam všech diskových oddílů dostupných na tomto disku.
diskpart sel disk 0 seznam svKrok 2: Vyhledejte svazek ve formátu FAT32, protože oddíl EFI je naformátován ve formátu FAT32. Za předpokladu, že oddíl EFI je "2", zadejte do CMD následující:
sel vol 2Krok 3: Nyní tomuto oddílu přiřaďte písmeno, abyste k němu měli snazší přístup, vyberte ten, který ještě není ve vašem systému dostupný, jako běžné C, D, E, F... zkuste x, y nebo z.
přiřadit písmeno=x:Krok 4: Po dokončení se zobrazí následující zpráva o úspěchu:
DiskPart úspěšně přiřadil písmeno jednotky nebo bod připojeníKrok 5: Ukončete obslužný program disku zadáním následujícího příkazu do příkazového řádku.
výstupKrok 6: Nyní musíte změnit aktuální adresář na váš oddíl EFI pomocí písmene, které jsme přiřadili dříve.
cd /dx:\EFI\Microsoft\Boot\Krok 7: Nahraďte písmeno jednotky jedním ze svých. Poté zadejte příkaz bootrec pro opravu svazku:
bootrec /fixbootKrok 8: Poté vytvořte zálohu starého BCD a znovu vytvořte nový zadáním:
ren BCD BCD.zálohaKrok 9: Zadejte následující příkaz pro opětovné vytvoření BCD, stačí nahradit písmeno adresáře svým:
bcdboot c:\Windows /l en-us /sx: /f VŠECHNYKrok 10: Nyní vše, co musíte udělat, počkejte na dokončení procesu a poté zadejte příkaz "exit" a restartujte počítač.
Abyste se vyhnuli všem potížím, které můžete použít Tenoshare Windows Boot Genius který má snadno použitelné grafické uživatelské rozhraní. Grafické uživatelské rozhraní je mnohem lepší než příkazový řádek. Windows Boot Genius vám může pomoci vypálit zaváděcí obraz ISO na disk s prázdným diskem CD/DVD/USB, což vám pomůže spustit počítač z různých scénářů, jako je černá obrazovka, modrá obrazovka, načítací kruh atd.
souhrn
Je to úplný průvodce Správcem spouštění systému Windows. První věc, která se v této příručce objeví, se týká Vzdělávání uživatelů o Správci spouštění. V první části je vysvětlen přístup a správa Windows boot manageru. Ve druhé části se dozvíte, jak povolit deaktivaci BOOTMGR ve Windows 8 a Windows 10. Třetí strana je kompletním průvodcem, jak opravit problémy, pokud se nějaké objeví ve vašem počítači související s Boot Managerem.