Máte-li počítač se systémem Windows 10, existuje celá řada funkcí, o kterých nevíte, ačkoli jsou významné. Jednou z takových funkcí je Nastavení firmwaru UEFI . Toto zařízení ve vašem systému Windows 10 převzalo letitý BIOS, na který jste byli zvyklí. Ve starém počítači nebudete moci přepnout z BIOSu na UEFI. Nejnovější implementace UEFI jsou kompatibilní s BIOSem díky emulaci BIOSu. UEFI může běžet v 32bitovém nebo 64bitovém režimu, může bootovat z větších disků, nabízí bezpečné spouštění a funguje jako mikro operační systém, který běží přes firmware počítače pro vyšší výkon.
Při upgradu na vyšší verzi Windows a přidávání nejnovějšího hardwaru a firmwaru se doporučuje upgradovat na nastavení firmwaru UEFI. V tomto článku se chystáme mluvit o tom, jak získat přístup a změnit nastavení firmwaru UEFI v systému Windows 10.
- Část 1. Jak získat přístup k nastavení firmwaru UEFI v systému Windows 10
- Část 2. Jak změnit nastavení firmwaru UEFI v systému Windows 10
- Část 3. Získání dalších informací o systému UEFI BIOS
Část 1. Jak získat přístup k nastavení firmwaru UEFI v systému Windows 10
Protože většina počítačů s firmwarem UEFI vám také nabízí aktivaci režimu kompatibility se starším systémem BIOS, tento režim staršího systému BIOS přepne firmware UEFI tak, aby fungoval jako základní BIOS. Pomáhá kompatibilitě starších operačních systémů, jako je Windows 7, spouštět vylepšená nastavení. Nastavení UEFI můžete změnit, pouze pokud má váš počítač možnost to povolit.
Chcete-li získat přístup k nastavení firmwaru UEFI v systému Windows 10, musíte nejprve znát základy UEFI a BIOS. V nastavení systému BIOS je snadné okamžitě vstoupit do spouštěcí nabídky stisknutím "F12". Ale pro zadání nastavení UEFI ve Windows 10 musíte postupovat podle níže uvedeného postupu:
Krok 1. Přihlaste se do systému Windows 10 a klepněte na „Nabídka Start“.
Krok 2. Procházejte "Nastavení" a přejděte na "Aktualizace a zabezpečení".
Krok 3 V části „Aktualizace a zabezpečení“ přejděte na levý panel a klepněte na „Obnovení“. Stiskněte tlačítko "Restartovat nyní".
Krok 4 Klikněte na možnost „Odstraňovat problémy“ na následující obrazovce a poté zvolte „Pokročilé možnosti“.
Krok 5. Stiskněte „Nastavení firmwaru UEFI“ > „Restartovat“. Když se váš systém restartuje, dostanete se do nastavení firmwaru UEFI.
Přečtěte si také: Jak nainstalovat Windows 10 z USB s podporou UEFI
Část 2. Jak změnit nastavení firmwaru UEFI v systému Windows 10
Úspěšně jste tedy získali přístup k nastavení firmwaru UEFI ve Windows 10. Pojďme si nyní porozumět krok za krokem tutoriálu, jak změnit nastavení firmwaru UEFI, konkrétněji deaktivovat nastavení zabezpečeného spouštění, abychom mohli zavést náš systém v režimu duálního spouštění .
Krok 1. Nejprve restartujte počítač a stisknutím výchozího tlačítka F12 nebo Esc spusťte nabídku „Nastavení“.
Krok 2. Přejděte do sekce "Boot" a poté vyhledejte možnost "Secure Boot" a stiskněte Enter. Poté zde vypněte nastavení Secure Boot.
Krok 3 Dále můžete změnit další nastavení firmwaru UEFI, jako je „UEFI Boot Order“ v závislosti na vašich požadavcích.
Část 3. Získání dalších informací o systému UEFI BIOS
Než půjdete hlouběji do nastavení firmwaru UEFI, musíte pochopit rozdíl mezi BIOSem a UEFI.
Jaký je rozdíl mezi UEFI a BIOSem?
Jedná se o software nízké úrovně umístěný na základní desce vašeho počítače. Spustí celý systém a zajistí spuštění bootloaderu pro zavedení operačního systému. Zatímco UEFI je pokročilý program, který překonává BIOS, protože dokáže spouštět větší disky s větší účinností.
Zde je srovnání:
Funkce | UEFI | BIOS |
Zabezpečené spouštění a vzdálené řešení problémů | Můžete jej nakonfigurovat na dálku | Ručně nastavit sedící před počítačem |
Flash paměť | EEPROM je zde, aby odstranila bolest s pamětí Flash. | Ukládání věcí závisí na CMOS, nikoli na paměti Flash. |
Spouštěcí kapacita | Rozdělení GPT umožňuje přibližně třikrát vyšší rychlost než BIOS. | Ne tak skvělé kvůli M/p. |
Kód běží | Ke spuštění systému používá spustitelné soubory EFI | Používá M/p pro spouštění bootloaderu. |
Proč zvolit UEFI?
- Nastavení firmwaru UEFI je možné spustit v 32bitovém nebo 64bitovém režimu.
- Díky většímu adresovatelnému prostoru ve srovnání s BIOSem je proces spouštění rychlejší než u BIOSu.
- Získáte elegantnější a chytřejší obrazovku nastavení s UEFI, která má také podporu kurzoru myši a grafiky.
- BIOS se zavede po provedení testu POST (Power-On Self Test).
- Zajišťuje, že hardware funguje synchronizovaně s vaším softwarem.
- UEFI funguje rychleji a plynuleji. Chcete-li překonat omezení systému BIOS, musíte přejít na UEFI.
- Systém BIOS není schopen zavést systém za více než 2,1 TB kvůli způsobu práce M/p a běží v 16bitovém režimu s 1 MB spustitelného prostoru.
- Inicializace více hardwaru je s BIOSem problematická.
Co byste měli vědět, než začnete používat UEFI místo BIOSu?
V systému Windows 10 přejděte do nabídky "Start" a poté stiskněte "Shift" + "Restart" pro vstup do nabídky možností napájení.
- Secure Boot – UEFI umožňuje bezpečné spuštění vašeho zařízení. Můžete jej povolit nebo zakázat.
- Zavedení z vyměnitelného média – Umožňuje zavést systém z jednotky CD/DVD, jednotky USB a zavádění ze sítě.
- Starší režim BIOS můžete povolit, i když máte v počítači nastavení firmwaru UEFI.
Závěr
To bylo vše o přístupu a změně nastavení firmwaru UEFI. Nyní doufáme, že jste do hloubky pochopili rozdíly ve firmwaru UEFI a nastavení BIOSu. Kromě toho, pokud váš počítač se systémem Windows 10 prochází dalšími problémy, jako je zapomenuté nebo ztracené heslo. Vždy můžete hledat PassFab 4WinKey k obnovení, odstranění, změně nebo vytvoření hesla systému Windows, ať už jde o místní heslo, heslo domény, heslo správce nebo účet Microsoft. Díky vysoké rychlosti obnovy a 100% bezpečným funkcím se nemusíte při odemykání systému zapomenutého na heslo obtěžovat ztrátou dat.